Mindannyian ismerjük azt, amikor aludni szeretnénk, de a fejünkben zakatoló gondolatok nem hagynak békén… Olyan, mintha ezer gyerek rohangálna, és mind azt akarná, hogy figyeljünk rá. Ugyanez megtörténhet, egy fontos munka közepén is, amikor képtelenek vagyunk kitartóan fókuszálni, mert a zavaró gondolatok folyton elterelnek és máshol jár az eszünk.
A figyelem, az egyik legfontosabb erőforrásunk, alapvetően határozza meg a személyes és szakmai sikereinket. De hogyan tegyük kezes báránnyá?
Régen, óvónéniként megtapasztaltam, hogy milyen az, amikor egy csoportnyi gyerek, mindennap, kb. 10 órakor felbolydul. Amikor felismertem, hogy ez szinte menetrendszerűen érkezik, muszáj volt megoldást keresnem rá, különben valószínű, ott hagytam volna a pályát. Az eredmény hihetetlenül jól sikerült! Amikor közeledett a 10 óra, az első jeleknél, azonnal elővettem az ötletemet.
A fejünkben kattogó gondolatokkal hasonlóan bánunk el.
Ebben a blogbejegyzésben megosztok veled néhány hatékony tippet, hogy minél kevesebb küzdelmet jelentsenek a zavaró gondolatok.
Miért érdekes ez számodra? Azért, mert ha képes vagy teljes mértékben fókuszálni egy feladatra, és oda tudsz figyelni a részletekre, akkor gyorsabb, hatékonyabb leszel, kevesebb hibát vétesz, ami a munkahelyi feladatokban, és a hétköznapokban is jól jön.
Nézzük, mit tehetsz?
Elsőként azonosítsd be, hogy mi az, ami elvonja a figyelmedet? Ezek lehetnek általános dolgok, mint a telefon, vagy az email, de valószínű, hogy van saját “zavaród”, ami mindig kizökkent. Vedd figyelembe a külső és belső tényezőket is. Minimalizáld ezeket.
A fókuszált célok, amellett, hogy irányt szabnak, segítenek abban is, hogy ne vessz el a részletekben, vagy a jelentéktelen dolgokban. Készíts tervet és kövesd azt.
Talán a környezetet említhettem volna elsőként, mert a legjobban az szolgál, ha ezt nagy gondossággal készíted elő.
Elég gyakori hiba az, amikor a “vészhelyzetben” akarunk valami új dolgot kipróbálni. Ha gondot jelent a fókuszálás, vagy a jelenlét, akkor egy nagy kihívást jelentő helyzetben, nem tudjuk bevetni, hisz nincs benne gyakorlatunk. Iktasd be az életedbe, és gyakorold és gyakorold mindennap. Ez, sokszorosan megtérül. A figyelem fejlesztése, folyamatosan karbantartást kíván. Olyan, mint az izom. Ha megdolgoztatod, szolgálni fog. Ha nem, akkor elsatnyul. A mindfulness, a meditáció és a Qigong is ezt a célt szolgálja. Én is rendszeresen végzek olyan gyakorlatokat, amikkel tanítom az agyamnak, hogy arra figyeljen, amire én akarok. Hatalmas változást hozott.
Ne hagyd, hogy a figyelmed szétszóródása korlátozzon téged bármiben is.
És mi volt az, amitől nyugodtak lettek a gyerekek? Sokáig hittem, ha futnak pár kört az óvoda körül, vagy a tornateremben, az jó lesz, de egy idő múlva rájöttem, hogy ettől még zajosabbak lettek. Hasonlóan ahhoz, mint amikor egy kemény edzéssel ki akarjuk hajtani a fejünkben tomboló ezer gondolatot. Szóval, ez nem mindig segít. Ezért aztán körbe ültük az ovisokkal a szőnyeget, és elvégeztünk egy csendgyakorlatot. Mindennap. Annyira bevált, hogy a főnököm rákérdezett, „mit csinálsz a gyerekekkel, hogy itt mindig olyan nyugalom van”?
Az elme természete, hogy szanaszéjjel kóborol. Pont úgy, mint a gyerekek. Hol ide, hol oda csatangol. Ezért, ha időt szentelsz a gyakorlásnak, és megregulázod a figyelmedet, hálás leszel önmagadnak.
Tedd meg az első lépést még ma, A Best Moment programban ezt célozzuk meg.