Mi történne, ha „csak úgy”, egy lelkes pillanatodban, el kezdenénk együtt dolgozni? Tudod, hogy mit akarsz, már átgondoltad a célodat is. Előny vagy hátrány egy ilyen kezdet?
Ebben a bejegyzésben ezt fejtem ki.
Vannak ügyfelek, akik konkrétan tudják, hogy mi a céljuk, és minden teketória nélkül közlik is ezt, ennek megfelelően elkészítjük a tervet.
Támogatom az elképzeléseidet, a döntéseidet. Jönnek az akadályok, mert ez hozzátartozik az úthoz. Ha lassulunk, vagy nem alakulnak a dolgok a terv szerint, az sem gond, újra tervezünk és megyünk tovább.
Több ügyfelemmel is előfordult már, hogy száz meg száz zsákutcába futott bele, és amikor kikászálódott, megkérdezte, nem lehetne ezeket kihagyni?
Dehogynem. A mögöttem álló 24 év alatt velem is megtörtént, hogy olyan kerülő utakat jártam be, amit jó lett volna kihagyni. Persze, azt mondjuk, hogy „arra is szükség volt, ott is tanultunk valamit”, ha szeretnénk hatékonyan haladni, ezeket ki lehet hagyni.
Ezért állítottam össze a Best Moment programot, ami úgy vezet, ahogy az a leghatékonyabb. Vannak benne kihívások, küzdelem, fejlődési lehetőség, de célzott és rendszerbe szedett. Nem bízunk semmit sem a véletlenre, mi irányítjuk a folyamatot, de néha, azt is hagyjuk, hogy történjenek a dolgok.
Tehát, amikor az ügyfél jön a konkrét céljával, és nem veszi igénybe a szakértői felmérést, számos hátrány merülhet fel, melyek komolyan befolyásolhatják a program hatékonyságát és sikerét.
A saját nézőpont és tapasztalatok alapján hozott döntések, nem mindig tükrözik a valós szükségleteket. A magunkkal hozott és még fel nem ismert hiedelmek, elfogultságot okoznak, és befolyásolhatják a prioritások meghatározását.
Még ha valaki jó önismerettel rendelkezik, akkor az is előfordul, hogy a változtatásra váró igényeit, a külső elvárások torzítják.
A saját korlátainkon belül gondolkodunk, és nem látjuk a teljes képet, így a lehetséges kockázatokat és buktatókat sem. Számtalan példa van arra, hogy nem veszünk észre egy hasznos képességet, vagy olyat használunk, ami hátráltatja a haladásunkat. Ez, az erőforrások pazarlásához vezet, és hatékonyság rovására megy. Felesleges kerülő utakon, zsákutcákban bolyonghatunk. Az idő pedig a legdrágább kincseink egyike.
A felmérések, és a precíz célmeghatározás, kiindulópontot ad ahhoz, hogy honnan induljunk, és hova érkezünk. Ez a referencia pont segít értékelni az eredményeket és a sikert.
Az ügyfél részvétele rendkívül fontos a program tervezésében és megvalósításában, a szakértő felmérése, pedig elengedhetetlen a hatékony sikerhez. Az objektív, átfogó és innovatív megközelítés biztosítja, hogy a program megfeleljen a valós szükségleteknek, hatékonyan használjuk fel az erőforrásokat, és minimalizáljuk a kockázatokat.
Ezután, következhet az út, amit hasonlítani szoktam a mesékben fellelhető szálhoz.
A kezdetnél a szegény legény indul el, de időközben hőssé válik, így érkezik el a mese végéhez. Mi is így alakítjuk.
A Best Moment, egy személyiségfejlesztő program, aminek a célja a hatékonyság építése. Az időmenedzsment, a hiedelmek és a stressz kezelése, a karakter és a figyelem fejlesztése áll a középpontban. A vállalkozói világban, a hétköznapokban és a diákok életében jól alkalmazható eszközöket kínál, a célnak megfelelő speciális megközelítéssel.