A cápa félelmet kelt – de mi van akkor, ha a legnagyobb ellenségünk valójában a saját elménk?
A tudás hatalom. Persze hogy az, a munkában és a magánéletben is, de mi a helyzet azzal, amit önmagunkról tudhatunk? Az iskolai anatómia épphogy érintette a testünk működését, de az már messze nem fért bele, hogy az érzelmeinkről, és a gondolatainkról is megtudjunk valamit…. Ha az egyik egyetemen lenne egy olyan szak, amit úgy hívnak, hogy … (ide helyettesítsd be a nevedet), szerinted hány évig tanulnál ott?
De ilyen egyelőre nincs. Ezt szeretném ebben a bejegyzésben egy picit feloldani.
Képzeld el, hogy teljes nyugalomban lebegsz a tengerben, amikor észreveszed, hogy nem is olyan messze tőled egy cápauszony közeledik. Heves tempóban úszni kezdesz a csónakod felé. Eközben a testedben a következő játszódik le: a szívverésed felgyorsul, a hörgőid tágulnak, az izmaid cselekvésre készen megfeszülnek, a pupilláid kitágulnak, a májad cukrot választ ki, hogy több energiád legyen. És megmenekülsz.
Valamivel később, a homokos tengerparton pihengetsz, teljesen nyugodtan, a cápa emléke már a múlté. Merengve nézed a víz hullámzását, és a gondolataid mindenfelé elkalandoznak. Váratlanul, a szíved vad tempóra vált, a tenyered izzadni kezd, a vállad befeszül, a mellkasodon mintha egy elefánt ülne. Kitapintod a pulzusodat, az is túl szaporán ver.
Képzeld el, hogy a napokban egy prezentációt tartottál, ami rosszul sült el, ezen múlt egy jobb pozíció, óriási lehetőséggel. Vagy, például elhagyott a barátod, ettől vesztesnek és elhagyatottnak érzed magad. Egyetlen gondolat csupán, és te mégis ugyanazt élted át, mint amikor a cápa elől menekültél? De hogy lehet, hogy a menekülés közben ebből semmit sem éreztél, most pedig a csontodig hatolnak ezek az ijesztő testi érzetek?
Évmilliókkal ezelőtt, az őseink, az öt érzékszervüket használták arra, hogy észrevegyék a közelgő veszélyt, ami az életükbe kerülhetett. Amikor megjelent a kardfogú tigris, egy pillanat alatt készen álltak arra, hogy megküzdjenek vele vagy elmeneküljenek előle. Egy jól bevált koreográfia alakult ki vészhelyzet esetére. Megjelenik a veszély = azonnal reagál a test, és küzdünk vagy menekülünk. Egyetlen cél a túlélés. Még mindig.
Ma, a modern világban, ezt az automatikus választ, már egyetlen gondolat is aktiválja.
Az énképünk főszerepet játszik ebben a folyamatban: mennyire érezzük magunkat értékesnek, biztonságban vagyunk-e, megfelelünk-e a környezetünknek, kudarcot vallunk és hibásak vagyunk-e? Amint ilyesmiket gondolunk, néhány ezred másodperc alatt beindulnak a védelmi reakciók a testünkben. Nincs idő elejét venni, akármennyire is tudatosak vagyunk.
A jelek feltűnésekor eszünkbe jut, hogy „valami bajunk van”. Ez félelmet vált ki, és tovább fokozza a testi tüneteinket. Akár halálfélelmünk is lehet az ijedtségtől. Ezek után már tartunk attól, hogy ez megismétlődik. A szorongás és a pánik, így költözött be az otthonunkba, a munkahelyünkre, de még sokszor a nyaralásra is elkísér.
Azonban, ha van tudásunk arról, hogy ez így zajlik, akkor nem generálunk feleslegesen félelmet a tünetek megjelenésekor.
Mégis milyen gondolatok, okozhatnak ekkora felfordulást? Például, amikor vitázunk a párunkkal, a főnök számonkér, a határidő szorít, félünk, hogy nem felelünk meg az anyósnak, a gyerek messzire utazik, vagy a barátunkat baleset éri…
Amikor a testünk életveszélybe kerül, felkészül arra, hogy életben maradhasson. Ez a jól ismert „üss vagy fuss” reakció. A kardfogú, vagy a cápa előli menekülés közben ez az energia a saját útján halad, levezetődik. Egy veszélyt jelző gondolatnál, egy belső energia-vihar alakul ki, ami szorongást és pánikot okoz. Ez nem elég arra, hogy levezesse az energiákat, főleg azért, mert a keletkező félelem miatt ördögi kör alakul ki.
Hogy mennyire vesszük észre, azt, ami a testünkben zajlik, az már érzékenységünkön múlik. Ez változó. Többek között alapfeltétel, hogy mennyire ismerjük azokat a gondolatokat, amelyek foglalkoztatnak bennünket.
Ezért fontos az egyéni terápia. Az jó, ha van egy általános tudásunk, de ha nem értjük, hogy milyen gondolatok, és miért pont azok, akkor a szenvedés visszatér újra és újra.
Erre a problémára két megoldás létezik. Mivel annyira gyorsak a testi reakciók, nem igazán lehet megelőzni, de ha ismerjük a jeleket, akkor időben cselekedhetünk. Felkészülhetünk arra, hogy ilyenkor mi az, ami nyugtatóan hat ránk. A másik, hogy megismerjük a minket foglalkoztató káros gondolatainkat, lecseréljük azokat, hogy ne váltsák ki a bennünk élő nagy erejű harci gépezetet.
A tudás hatalom. A tudatosság pedig erő..
A szorongás és pánik csökkenthető vagy kiiktatható, ne okozzunk felesleges szenvedést magunknak, mert van megoldás ellene. A Best Moment segít tudást szerezni az élet alapelveiről, és abban, hogy növeld a tudatosságodat, kezdjük el most, várom a hívásodat.