Barion Pixel
Hívj fel! +36302442251
  • Home
  • Blog

Kinek vagy minek feleljenek meg?

Kinek vagy minek feleljenek meg?

Szívesen írok a fiatalokról, mert annyira izgalmas az a hatalmas ellentét, ami övezi a generációs világunkat. Sok egymásnak ellentmondó véleménnyel találkozunk. Oktalan támadások érik őket, ugyanakkor időnként rászolgálnak a negatív kritikára, és jogos a felháborodás is.

A „z” generáció, vagyis az 1997 és 2012 között születettek, olyan világba születtek bele, ahol az okostelefonok, a közösségi média és az állandó információáramlás mindennaposak, mondhatjuk, hogy ők nem ismernek más világot. Ez alakítja azt is, ahogyan vélekednek a munkáról, sikerről, gazdagságról.

Számukra a hatékonyság, nem csupán a minél gyorsabb munkavégzést jelenti, hanem sokkal inkább az eredményorientált, értékteremtő folyamatokat. Fontos, hogy a munkájukban találjanak értéket. Mivel a digitális világ szülöttei, gyorsan jutnak információkhoz, hatékonyan tudják kezelni az ilyen jellegű feladatokat.

Van azonban egy nagy gond, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül.. Bár technológiailag képzettek és sok esetben több feladatot is képesek egyszerre elvégezni, mégis hajlamosak a kiégésre és a szorongásra. Úgy tűnik, hogy nem menti meg őket a túlterheléstől az, hogy digitális gyermekek. A folyamatos online jelenlét, a közösségi média nyomása és az információáradat csökkenti a mélyebb, koncentrált munkavégzés képességét.

Annak érdekében, hogy a legtöbbet kihozhassák magukból, érdemes megtanulniuk a figyelem irányításának művészetét, az idő menedzselését és a szünetek okos beiktatását. A pihenést félreértik, ha azt hiszik, hogy a legkisebb szünetben is azonnal a telefonjukhoz kell nyúlni, vagy az interneten böngészni, mert ők, így tudnak „kikapcsolni”. Ez az egyik legnagyobb csapda, amit egy ember áshat magának. Ők sajnos ebben ennek a tévhitnek az élén járnak.

Talán nem is sejtjük, de a szorongásaik hátterében, a jövőtől való félelem, döntő tényező. Az ebből eredő aggódásuknak nem adnak hangot, csak a terápiás irodai székben! Inkább eljátsszák, hogy teljesen rendben vannak. Nem akarnak kevesebbnek látszani, ezért inkább nagyobbat mondanak.

Erre, nekünk, az előttük járó generációnak kell odafigyelnünk. Ne keverjük össze a kompenzálásukat a magabiztossággal.

A „z” generáció sok szempontból különbözik az előző generációktól. Ez így van minden generációnál. Nézzünk csak vissza a mi fiatalkorunkra. Hányszor hallottuk a szüleinktől, nagyszüleinktől, hogy „bezzeg az én időmben”. Én bizony sokszor!
Ellenállnak a számukra értelmetlen dolgoknak, keresik a kitörés lehetőségét, újítók, lázadók, függetlenek akarnak lenni… Mi milyenek voltunk? A legnagyobb probléma, a megítélés és az általánosítás. Az egész generációra nem húzhatjuk rá a negatív véleményt, amiért vannak fiatalok, akik erre rászolgáltak. Fel kell állítanunk észszerű szabályokat, határokat, mutassunk példát, legyünk következetesek, és akkor majd jobban megy a kapcsolat és a megfelelő kommunikáció kialakítása.

Nem könnyű. De én, mint kineziológus ebben látom azt is, hogy azok a dolgok tudnak igazán kibillenteni bennünket a nyugalmunkból, ami bennünk sincs a helyén. Érdemes ennek utána járni.
Én két “z” generációs fiút neveltem fel. Alaposan feladták a leckét nap mint nap. Amikor jobb formámban voltam, úgy tekintettem erre az egészre, hogy fejlődhetek. A technikai vívmányok erre nem teremtenek lehetőséget, a gyermekeim igen. Amikor rosszabb passzban voltam? Hát arról majd máskor írok.

Hatalmasat változott a világ. Kényelmesebb, gyorsabb, egyszerűbb lett. Vajon ennek nem az lenne a következménye, hogy békés és kiegyensúlyozott életet éljünk? Ehelyett egyre több a szorongás, pánik és kiégés.

Miért? Mert az emberi psziché nem tudja felvenni a versenyt a technikai fejlődés rohamtempójával.

Égetően fontos kérdés az, hogy kinek és minek feleljenek meg? Kövessék saját elképzeléseiket, vagy illeszkedjenek be? Ha Rólad, vagy a gyermekedről lenne szó, Te, melyiket választanád?

Az önismeretünk és az énképünk fejlesztése, mindennél jobban követeli a prioritást.
El kell sajátítanunk a jó választás mesterségét, hátra hagyni azokat a hiedelmeket, amik nem szolgálnak bennünket, beépíteni hasznos szokásokat, fejleszteni a jellemünket, megtalálni az életünk értelmét, és hatékony életet élni sok idővel és sok energiával.

Erre épül a Best Moment program. Akár szülő vagy, akár fiatal, pályakezdő, útkereső, keress meg bátran, kezdd el azt az életet, amire vágysz.