Volt már úgy, hogy teljesen elmerültél abba, amit csinálsz, de annyira, hogy még a körülötted lévő világ is megszűnt? Ha szóltak volna hozzád, egy halk hang sem jutott volna el a füledhez. Leginkább valamilyen kreatív tevékenység közben történik ilyesmi. Talán rajzoltál, főztél, sétáltál az erdőben, úsztál a folyóban, vagy zenét komponáltál… De lehet, hogy egy projekten vagy a vállalkozásodban dolgoztál, esetleg vizsgára készültél, és nem vetted észre, hogy több óra eltelt, nem ettél semmit, mégsem érezted az étel hiányát.
Ismerős?
Amikor valami olyasmit csinálsz, amit szeretsz és amiben igazán jó vagy, nem aggódsz semmin, nem érdekel a tegnap, se a holnap, és a feladat, épp elég nagy ahhoz, hogy fejlesszen, akkor eltűnik a stressz, szerte foszlanak a problémák… Az egyre nagyobb kihívás miatt, egyre jobb leszel az adott tevékenységben. Ez olyan élménnyé válik, amit újra és újra meg akarsz ismételni.
És bizony, nem a karosszékben nyomogattad a távirányítót. Azért született meg ez a fantasztikus hatás, mert volt benne küzdelem, kihívás, megdolgoztál azért, amit végül létrehoztál. Amint megvannak a feltételek, a flow máris megérkezik. Még csak erőlködni sem kell, az együtt hatás azonnal létrehozza, az életed bármely területén.
És minél többször történik meg, annál könnyebben jön elő legközelebb. Öngerjesztő folyamatként működik.
De vajon napjainkban könnyű vagy nehéz megélni a flowt? Egyáltalán elérheti bárki?
A flow egyik legnagyobb ellensége a rengeteg figyelmet igénylő környezet. Ahhoz, hogy ezt kiiktassuk, és csak annak szenteljük a figyelmünket, amivel foglalkozunk…, nos, ez nem könnyű.
De, gyakorolni tudjuk! Kialakíthatunk egy olyan „szokást”, ami segít. Ehhez lehet, hogy le kell mondanunk a túlzott kényelemről?
Csíkszentmihályi az indiánokat hozta fel példának, akik olyan helyen éltek, ahol bővelkedett a természet mindenfélében. Ennek ellenére, a vének 25-30 évenként gondoskodtak arról, hogy új helyre költözzenek, ahol új kihívásokkal találkozhattak.
Ez az egyszerű történet rávilágít a modern kor kínálta aranyélet veszélyes oldalára.
Ha nincs kihívás, és nem fejlesztjük a képességeinket, pont az történik, mint az izmainkkal, ha nem használjuk. Elsorvad. A kiégés, és az apátia ellentétesnek tűnhet, de van egy közös vonás bennük: azért alakulnak ki, mert nem használjuk jól, se az életenergiánkat se az időnket. A tudatos, szántszándékkal irányított figyelem fejlesztése, a munkád mellett a magánéletedben is jelentős pozitív változásokat eredményez.
Szánj pár napot arra, hogy megvizsgáld, mikre figyelsz? És tedd fel magadnak a kérdést: tényleg ezt akarom az energiámmal táplálni? Egyszer megéri ezt megcsinálni!
A Best Moment segít, hogy felépítsd a flow összetevőit, és aztán már csak arra kell figyelned, hogyan tartsd meg a számodra épp szükséges ideig.